"Podróż za jeden uśmiech" - Lubelszczyzna

W dniach 18 i 19 października klasa 8 szkoły podstawowej i klasa 3 gimnazjum wyjechały na dwudniową wycieczkę na Lubelszczyznę. Niezwykle ciekawy i bogaty w przeróżne atrakcje program obejmował najbardziej znane miejsca tego pięknego regionu naszego kraju.

Dzień I: Niecierpliwi, uśmiechnięci i gotowi na przygodę wyruszyliśmy autokarem spod naszej szkoły. Przed południem dotarliśmy do pierwszego punktu naszej wyprawy, czyli Kozłówki.

 Razem z przewodnikiem zwiedziliśmy przepiękny pałac rodziny Zamoyskich z XVIII wieku. Po krótkim spacerze wokół parku, przylegającego do pałacu, udaliśmy się w stronę Lublina, żeby zobaczyć były hitlerowski obóz koncentracyjny - Majdanek. Była to niezwykle poruszająca lekcja historii, ponieważ na własne oczy mogliśmy się przekonać o okrucieństwie i barbarzyństwie, jakiego dopuścili się Niemcy podczas II Wojny Światowej, mordując w tym miejscu dziesiątki tysięcy ludzi: przede wszystkim Żydów, ale też Polaków.

Po tej ciężkiej, lecz potrzebnej wyprawie na Majdanek podążyliśmy do samego centrum Lublina. Tam, razem z przewodnikiem, spacerowaliśmy po ścisłym centrum tego urokliwego miasta. Po czasie wolnym nadszedł czas na przejazd do hotelu, w którym mieliśmy obiadokolację i nocleg.

Dzień II: Po bardzo dobrym i smacznym śniadaniu, nieco niewyspani;), udaliśmy się do kolejnego punktu na mapie naszej wycieczki. Nałęczów to niewielkie, aczkolwiek bardzo znane uzdrowisko. Tak więc mieliśmy możliwość napić się prosto z kranu bogatej w składniki mineralne wody, jak też odbyć spacer po Parku Zdrojowym, zwiedzić chatę Żeromskiego czy posiedzieć na ławce z Bolesławem Prusem:). Pokrzepieni  wodą zdrojową skierowaliśmy się do Kazimierza Dolnego- przepięknego miasteczka położonego nad Wisłą. Kazimierz urzekł nas swoim klimatem oraz niewypowiedzianym pięknem. Góra Trzech Krzyży, ruiny zamku z XIII wieku oraz tak zwana „Baszta” to najbardziej charakterystyczne miejsca, które zwiedziliśmy i które za sprawą swojego położenia oraz  walorów turystycznych na długo pozostaną w naszej pamięci. W drodze powrotnej zawitaliśmy do Puław, aby zobaczyć pałac Czartoryskich.

Dziękujemy za wspaniale spędzony czas oraz za możliwość zobaczenia nowych, zachwycających miejsc i zabytków naszego kraju. Dziękujemy Pani Joannie Szmurło, Pani Izabeli Małyszko oraz Panu Dariuszowi Dąbrowskiemu za opiekę podczas wyjazdu. Ale w szczególności dziękujemy Pani Agnieszce Szymańskiej za zorganizowanie tak udanej wycieczki:)

Galeria zdjęć